سرپرست حوزه معاونت بازرگانی شرکت ذوب آهن اصفهان: در حال حاضر کلیه مراحل تولید ریل ملی، بومی سازی شده و اگر تا به حال از شمش خارجی استفاده می‌شد، به خاطر اصرار راه آهن بود.


مرکز تخصصی فلزات: نعمت الله محسنی درباره تولید ریل ملی در شرکت ذوب آهن اظهار داشت: به دلیل ویژگی‌های خاص فولاد مورد نیاز برای تولید ریل و برای تکمیل فرآیند تولید، این شرکت همزمان با تولید ریل، اقدام به احداث واحد گاززدائی از فولاد مذاب (VD) برای تولید شمش فولاد ریل کرده است. وی افزود: این واحد اخیراً به صورت کامل نصب و راه اندازی شده و در بازدید و حضور اخیر عباس خطیبی، قائم مقام معاونت ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، به صورت موفقیت آمیز تست شد.

وی ادامه داد: با تست موفقیت آمیز واحد گاززادیی از فولا مذاب (VD) در ذوب آهن، امکان تولید شمش مورد نیاز برای تولید انواع ریل‌های مصرفی در کشور اعم از U۳۳ – S۴۹ – UIC۵۴ وUIC۶۰ در این شرکت ایجاد و تمامی مراحل تولید ریل ملی به صورت کاملاً داخلی انجام خواهد شد.

به گفته محسنی ریل‌های U۳۳ و UIC۶۰ که تا کنون در ذوب آهن اصفهان تولید شده، با استفاده از شمش‌های وارداتی بوده است در حالی که با راه اندازی واحد VD، امکان تأمین داخلی این شمش‌ها مطابق با استاندارد مربوطه وجود دارد و ترجیح ذوب آهن، استفاده از شمش تولیدی شرکت‌های داخلی بود، اما دلیل استفاده از شمش خارجی، اصرار شرکت راه آهن بوده است.

وی با اشاره به نظر برخی کارشناسان صنعت فولاد مبنی بر عدم تایید ریل UIC۶۰ تولید شده در ذوب‌آهن اصفهان از سوی شرکت راه آهن، گفت: در حال حاضر این شرکت (ذوب آهن) هیچ قراردادی برای فروش ریل UIC۶۰ ندارد و در صورت عقد قرارداد، آمادگی کامل برای بازرسی محصول تولیدی توسط نماینده مشتری وجود دارد.

برگرفته از وب سایتآهنکو